Termosolární úl p. Linharta

Vzhledem k velkému zájmu o téma termosolární úl , zakládáme pro rok 2016 novou stránku s diskuzí  >>> Termosolární rok 2016  <<<

 

V příspěvku naleznete nové informace (04/2015) k tématu termosolární úl.
V časopise Včelařství (7/2013) psal p. Linhart o svém vynálezu tzv. termo-úlu na hubení kleštíka.

 

Nejčerstvější poznatky s používáním zařízení naleznete v diskuzi na webu: http://www.vcelarskeforum.cz/tema-Termosolarni-ul.

 

Diskuze je již poměrně rozsáhlá, proto přidávám další odkaz přímo na zajímavé výsledky zkušebního měření teplot z 17.6.2013 http://www.vcelarskeforum.cz/tema-Termosolarni-ul?pid=50540#pid50540

 

Info o prodeji výrobku termosolární úl naleznete na oficiálním webu http://www.kmedubezjedu.cz/,
obrázky na http://www.kmedubezjedu.cz/fotogalerie/,
videa
zde – http://www.kmedubezjedu.cz/videogalerie/
odkaz na video na serveru youtube https://www.youtube.com/watch?v=I6IuicI7QgM

 

Článek ze serveru Novinky.cz 17.4.2015 http://www.novinky.cz/domaci/367144-cesky-vcelar-prisel-na-to-jak-zachranit-hynouci-vcelstva-po-celem-svete.html

 

Termosolární úl

Termosolární úl

 

Popis metody (převzato z webu kmedubezjedu.cz):

” Rašovská termosolární technologie (RTST / termosolární úl) je včelařením postaveným na ryze vědecké bázi, integrujícím poznatky evoluční biologie (teorie mezialelické sekce, teorie evolučně stabilních strategií), parazitologie, etoekologie a termodynamiky do včelařských technologií. Při vývoji metody byl kladen důraz na maximální snížení počtu nutných zásahů do včelstev, a snížení časové náročnosti obsluhy včelstev tak, aby tato technologie plně vyhovovala potřebám komerčního včelařství.

 

Název metody je odvozen od místa jejího vzniku v malé vesničce Rašovy, na úpatí Železných hor v ČR. Její vývoj započal roku 2 000, snahou o pochopení reprodukčních mechanismů včelstev a vytvořením nové teorie rojení včel. Ta byla publikována v roce 2007 a je formou praktických aplikací využívána v komerčním včelařství. Běžně umí snížit rojivost na jeden roj ze sta včelstev ročně. Tuto technologii s uvedenými výsledky komerčně využívá například firma Včelovina v SR. V roce 2012 měla jen dva roje od 220 včelstev takto vedených. To ačkoli před zavedením metody její pracovníci marně bojovali s 50-70% rojivostí a klasická tvorba oddělků nepomáhala. Stačily ale dvě konzultace ohledně protirojového chovu trubců, a problém rojivosti je vyřešen.      

 

Následovala snaha o pochopení tajemného jevu, který popsal pan MVDr. Hovorka. Ten uvedl, že včelstva žijící volně v přírodě netrpí na rozdíl od včelstev chovaných morem včelího plodu. Za důsledné aplikace přirozené dynamiky včelího díla dle přírodního vzoru se pak podařilo včelnici v Rašovech se 40-50 včelstvy udržet zdravou i za masivní invaze moru, kdy byla včelstva jiných včelařů vzdálená jen 250 metrů spálena. To lépe než co jiného potvrdilo, že lze moru vzdorovat i přímo v jeho ohnisku.

 

Jiní včelaři šli ještě dále a akutní mor včelího plodu prý dokonce těmito postupy vyléčili. Ostatně ve vysoce civilizovaném zahraničí je běžné takto včely pod veterinárním dozorem léčit a pálení je naše smutné národní specifikum, které k cíli stejně nevede. Řeší totiž následky moru (výskyt akutně nemocných včelstev) a nikoli jeho příčiny. Proto mor expanduje a je ho mnohem více, než bývalo dříve.”

  >> VÍCE ZDE … http://www.kmedubezjedu.cz/RTST <<

 

 // Termosolární úl 2015 //

 

Komentáře jsou zakázány.