Vážení přátelé a přítelkyně, vzorky zimní měli můžete odevzdat na Výroční členské schůzi, která se koná v neděli 4. února 2024 od 10:00 hodin v Kamenici, v salónku restaurace Na Rynku. Včelaři, kteří se schůze nezúčastní, si sami zajistí odevzdání … číst dále …
Archivy kategorií: Boj s varroázou
Zde jsou výsledky za naši organizaci. … číst dále …
V polovině října je vhodná doba pro utlumení roztočů Varroa ve včelstvech. První ošetření fumigací provádíme po 15. říjnu při venkovní teplotě nad 10°C. V úle je minimum zavíčkovaného plodu, včelstvo se drží v chomáči, který ještě není pevně semknutý … číst dále …
Po skončení květové snůšky a před začátkem snůšky medovicové je vhodná doba pro nasazení Formidolu pro potlačení roztočů Varroa. Pečlivě si přečtěte návod a postupujte opatrně, jedná se o kyselinu. Pro podletní léčení (před dodáním zásob na zimu) budeme letos … číst dále …
Vážení přátelé, zde jsou výsledky vyšetření lednové měli na spad roztočů varroa. … číst dále …
Nyní při poklesu teplot a doufejme jen přerušené snůšce je vhodná doba pro nasazení Formidolu. Pečlivě si přečtěte návod a postupujte opatrně, jedná se o kyselinu. Pro podletní léčení (před dodáním zásob na zimu) nebudeme letos používat Gabon, ale VarroMed. … číst dále …
Připomínáme, že včelaři, u kterých lednový spad překročil hranici tří roztočů na včelstvo, by měli provést nátěr zavíčkovaného plodu a následnou fumigaci nejpozději do 15.4.!
Vážení přátelé, výsledky vyšetření lednové měli na spad roztočů varroa dopadly pro naši základní organizaci vcelku dobře, v průměru 1,2 roztoče na včelstvo viz Stanoviště . U jedenácti včelařů spad překročil hranici tří roztočů na včelstvo. Na těchto stanovištích je nezbytné provést … číst dále …
S varroázou se jistě každý z vás potkal. Napíši z praxe nabyté zkušenosti. Účelem je, abyste získali vědomosti, které vaše včely ochrání před poškozením natož před úhynem. Prosím, aby mladší včelaři tyto informace pomohli internetem rozšířit. Jsem starší včelař a počítače nemám rád … číst dále …
Včelaři v Americe si možná včely likvidují sami přípravky proti roztoči s Chlorothalonilem, který používají i zemědělci jako pesticid ?! Jak to souvisí s Nosema ceranae ? Více v příspěvku.
Poprašování včelstev – alternativní metoda k omezení / likvidaci varroázy.