Přečtěte si také nový příspěvek – Jakubovské krmítko 3.rok používání !
Pokud by měl někdo zájem a nemáte to daleko, můžete se u nás v Kamenici u Prahy zastavit a prohlídnout si materiál pořádně zblízka (stačí zavolat nebo napsat – alespoň trochu předem – na moje číslo (739428260), abych si udělal čas a byl doma).
Opsal jsem si přibalený návod, protože jak se znám, už zítra nebudu vědět kde je…
Je tam několik zajímavých postřehů pro praktické používání:
STROPNÍ VČELAŘSKÉ KRMÍTKO
Použití: Pro všechny druhy úlů se stropním otvorem o průměru 5-12 cm.
- přiložený keramzit před použitím opláchnout (možno v krmítku)
- cukerný roztok doplňovat nejlépe prodlouženou nálevkou otvorem ve víku krmítka (aby se roztok nezvířil a nestrhl včely pod hladinu)
- hladina při doplňování cca 1 cm pod horní částí středového průlezu
- při vkládání medocukrového těsta možno i na keramzit
- nenechávat cukerný roztok v krmítku dlouhodobě bez přítomnosti včel
- po ukončení krmení keramzit 2x opláchnout vodou (nechat vodu krátkodobě působit z důvodu odstranění zbytků cukerného roztoku i z pórů keramzitu) v krmítku a nechat vysušit
- krmítko lze použít i jako napáječku, bez horního víčka, zavěšené, nebo postavené na podstavci v okolí včelína s mírně přislazeným roztokem a s keramzitem na hladině
- nádobu zbytečně nevystavovat slunečnímu záření – zmenšuje se její životnost.
- při minusových teplotách se krmítko stává méně pružné a je nebezpečí jeho poškození
- při stohování se doporučuje cca 10krmítek ve sloupci, Obdélníková krmítka je lépe stohovat horizontálně (mít je složené v sobě, ale položené na boku) z důvodu snazšího uvolňování (oddělování) krmítek od sebe. Uchopením za středový průlez a při mírném pootočení se krmítka snadno od sebe oddělí. Při stohování je dobré vložit mezi kónusy polyetylenový sáček.
Moje zkušenost z první sezóny používání je:
Krmítko vyhovuje rychlému krmení, ale zatím nemám vychytáno doplňování.
Pochopil jsem, že je zřejmě potřeba doplňovat další dávku do krmítka dokud je tam nějaká (vyšší) hladina cukru z předchozí dávky.
V opačném případě dojde promíchání keramzitu se včelami které vylizují poslední zbytky cukru a ty se hromadně topí.
Tuhle dvoji brutální začátečnickou chybu mám natočenou i na videu, ale nahrávkou masakru hromady včel se tady chlubit nebudu – to vidět nemusíte – myslím, že jsem to popsal dost důrazně – prostě to takhle ani nezkoušejte (nalévat roztok do nádoby se včelami, ale bez hladinky)
Uvažuji o použití ještě větší nádoby, než je originál Jakubovské. Zajímalo by mě, jestli by včely v pohodě odebíraly i z nádoby velikosti celého nástavku (?) Pak by se možná dalo zakrmit najednou (?)
/Přemysl Peterek/