Někteří včelaři používají pro zjednodušení fumigace podobný postup (ze kterého vycházím):
– na dno (nebo nad krmící otvor ve víku úlu) postaví obrácený květináč a v něm zavěsí knot. Tento knot pak zapálený vydává dým obohacný léčivem a roztoče hubící směs by se měla postupně průvanem rozšířit po úlu.
Upozornění: toto rozhodně není oficiálně schválený postup, vše děláte na svou odpovědnost a vlastní nebezpečí !
Po první vlastní zkušenosti s poněkud otravnou manipulací s hořícími knoty uvnitř úlu jsem si vyrobil následující zlepšovák, který používám úspěšně už třetím rokem.
Funkce je prostá – odspoda doutnající knot je zeshora ofukován malým proudem vzduchu z ventilátorku a vzniklý kouř je otvorem ve víku úlu vháněn do úlu. Proud vzduchu od vrtulky větráku je poměrně malý, nicméně můžeme po nějaké době objevit skuliny v úle, (typicky u česna) kterými je kouř pozvolna vytlačován. A to je důkaz, že je úl opravdu natlakován léčivem.
Konstrukce je také velmi jednoduchá. Místo květináče jsem zde použil gumovou misku na míchání sádry, v jejímž dně jsem vyřízl otvor pro upevnění ventilátorku z PC.
Napájení je přivedeno z malého 12V olověného akumulátoru.(použitý zálohovací z UPS). Mimochodem ze zkušenosti Panasonic vyrábí opravdu dlouhověké a odolné akumulátory.
Pro názornost několik fotek “zařízení”:
( pro autora je typické téměř je chorobné nadužívání tepelného lepidla pro zpevnění a uchycení různých komponent výrobku 🙂 )
Nevýhodou tohoto způsobu fumigace je pomalejší postup. Pokud předpokládáme, že máme jenom jeden ventilátor, nelze pochopitelně fumigovat souběžně u více úlů jako u klasiky. Doba hoření knotu je cca 3 minuty a postup lze kontolovat přes lopatky ventilátoru.
Poznámka: obecně vzato, není asi příliš zdravé zdržovat se zbytečně v době aplikace do cca 5 metrů od úlů po větru. Ve dne to není příliš znát, ale v noci např ve světle baterky jsou vidět stopy kouře s varidolem táhnoucí se několik metrů. Nakonec kdo to zná – je to i cítit.
// Přemysl Peterek //
Klasická ukázka českého rádoby “vynálezectví”. U předepsaných léků si taky neměníte nařízené používání. Manipulaci s hořícími knoty považuji za velmi jednoduchou ale zkuste jinak – do prázdného rámku dejte hřebík nebo drát příslušné délky, na konci udělejte háček kam zavěsíte fumigační pásek a zapálený vkládejte místo posledního plástu. Určitě budete rychlejší a nenadýcháte se. A pozor – jakýmkoli urychlováním spalování se mění rychlost doutnání a množství odpařování účinné látky a tím i účinnost. Určitě Váš postup a podobné nedoporučuji.